SMBJ350CA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 350V 567V DO214AA
DataSheet
SMBJ350CA PDF
Type Description
Series:SMBJ
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):350V
Voltage - Breakdown (Min):391V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:567V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.1A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)