STS232120U901
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE ESD SOT23 12V 90 PF
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
STS232120U901 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:2
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):20A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:90pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)