SMAJ26CA-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 26V 53.5V SMA
DataSheet
SMAJ26CA-TR PDF
Type Description
Series:SMAJ, TRANSIL™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):43A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)