SMCJ20CA
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 20V 32.4V SMC
DataSheet
SMCJ20CA PDF
Type Description
Series:SMCJ
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):20V
Voltage - Breakdown (Min):22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):46.3A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)