SMCG6.5A-HRA
Description
TVS DIODE 6.5V 11.2V DO215AB
DataSheet
SMCG6.5A-HRA PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Breakdown (Min):7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):134A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)