MMQA6V8T1G
Description
TVS DIODE 4.3VWM 9.8VC SC74-6
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MMQA6V8T1G PDF
Type Description
Series:MMQA
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:4
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.8V
Voltage - Breakdown (Min):6.46V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:9.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.45A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:150W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:250pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)