3.0SMCJ64ATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 64V 103V SMC
DataSheet
3.0SMCJ64ATR PDF
Type Description
Series:-
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):64V
Voltage - Breakdown (Min):71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):29.2A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)