SMBJ120CA-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 120V 193V DO214AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMBJ120CA-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):120V
Voltage - Breakdown (Min):133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.1A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)