SMBJ6.5A-QH
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE AECQ
DataSheet
SMBJ6.5A-QH PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMBJ-Q
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Breakdown (Min):7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):53.6A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)