SM15T18CA-E3/9AT
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15.3V 25.2V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SM15T18CA-E3/9AT PDF
Type Description
Series:SM15T, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15.3V
Voltage - Breakdown (Min):17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):59.5A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)