SMCJ28CE3/TR13
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 28V 50V DO214AB
DataSheet
SMCJ28CE3/TR13 PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):28V
Voltage - Breakdown (Min):31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:50V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):30A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)