3.0SMCJ54ATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 54V 87.1V SMC
DataSheet
3.0SMCJ54ATR PDF
Type Description
Series:-
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):54V
Voltage - Breakdown (Min):60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):34.4A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)