TVS5501V10MUT5G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 10V 20V 2UDFN
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TVS5501V10MUT5G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):10V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):60A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:400pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)