1.5KE36A-T
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 1500W GPP 30.8V 1.5KE
DataSheet
1.5KE36A-T PDF
Type Description
Series:1.5KE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):30.8V
Voltage - Breakdown (Min):34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:49.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):30.1A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)