P6SMBJ28C
Description
TVS SMB 28V 600W BI
DataSheet
P6SMBJ28C PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):28V
Voltage - Breakdown (Min):31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:50V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):12A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)