SM2T3V3A
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 3.3V 6.8V DO216AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SM2T3V3A PDF
Type Description
Series:SM2T, TRANSIL™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):3.3V
Voltage - Breakdown (Min):3.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:6.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):30A
Power - Peak Pulse:200W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:2500pF @ 1MHz