MXSMLJ120CA
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 120V 193V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MXSMLJ120CA PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):120V
Voltage - Breakdown (Min):133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):15.6A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)