SMB10J13CAHM4G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 13V 21.5V DO214AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMB10J13CAHM4G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMB10J
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13V
Voltage - Breakdown (Min):14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):46.5A
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)