
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | P6KE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 13.6V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 15.2V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 22.5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 27.1A |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AC, DO-15, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-204AC (DO-15) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of P6KE16A-B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS SMB 70V 600W BI
TVS DIODE 47.6V 100V SMA
TVS DIODE 39V 67.2V P600
RES 196 OHM 0.05% 1/4W 1210
FIXED IND 22UH 430MA 710 MOHM
TVS DIODE 13.6V 22.5V DO204AC
DC DC CONVERTER +/-12V 20W