
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TransZorb® |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 85.5V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 95V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 137V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 2.9A |
| Power - Peak Pulse: | 400W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-204AL (DO-41) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5500 |
Current price of BZW04-85BHE3/54 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DO-213AA 40.2V 150W UNI
TVS DIODE 48V 77.4V DO214AB
TVS DIODE 15V 24.4V DO214AB
TVS DIODE 85.5V 137V DO204AL
CONN HEADER SMD 11POS 1MM
CONN RCPT 19POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT