1.5KE7V5A
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 6.4V 14.5V DO201
DataSheet
1.5KE7V5A PDF
Type Description
Series:1.5KE, TRANSIL™
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.4V
Voltage - Breakdown (Min):7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):690A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:8500pF @ 1MHz