
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMCJ-HRA |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 40V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 44.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 64.5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 23.3A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMCJ) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of SMCJ40A-HRAT7 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE,
TVS DIODE 6.4V 11.3V DO214AA
TVS DIODE 13V 21.5V DO214AA
TVS DIODE 40V 64.5V DO214AB
XTAL OSC VCXO 90.0000MHZ LVDS
DIODE ZENER 3V 500MW DO35
CONN RCPT MALE 3POS NICKEL SCREW