30KPA30-B
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 30V 57.96V P600
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
30KPA30-B PDF
Type Description
Series:30KPA
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):30V
Voltage - Breakdown (Min):31.67V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:57.96V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):548.9A
Power - Peak Pulse:30000W (30kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)