SMBJ24CD-M3/I
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 24V 38.4V DO214AA
DataSheet
SMBJ24CD-M3/I PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V
Voltage - Breakdown (Min):27.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:38.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):15.6A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)