SMCJ51AHM6G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 51V 82.4V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMCJ51AHM6G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMCJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):51V
Voltage - Breakdown (Min):56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):19A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)