SMCG8.5A-HR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 8.5V 14.4V DO215AB
DataSheet
SMCG8.5A-HR PDF
Type Description
Series:SMCG-HR
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.5V
Voltage - Breakdown (Min):9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):104.2A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)