SMBJ400CA-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE TVS 400V 600W SMB BI-DIR
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMBJ400CA-HF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):400V
Voltage - Breakdown (Min):447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):900mA
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)