SMCG17A-HR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 17V 27.6V DO215AB
DataSheet
SMCG17A-HR PDF
Type Description
Series:SMCG-HR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):17V
Voltage - Breakdown (Min):18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):54.4A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)