SMCG100A-HR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 100V 162V DO215AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMCG100A-HR PDF
Type Description
Series:SMCG-HR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):100V
Voltage - Breakdown (Min):111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):9.3A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)