SMAJ45A-Q
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 45V 72.7V SMA
DataSheet
SMAJ45A-Q PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMAJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):45V
Voltage - Breakdown (Min):50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.5A
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:SMA (DO-214AC)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
IP4340CX15/P,135
IP4340CX15/P,135
DATA LINE FILTER, 1 FUNCTION(S),
P4SMA540AHM3_B/I
P4SMA540AHM3_B/I
TVS DIODE 400W 540V DO214AC
SMAJ15A/TR13
SMAJ15A/TR13
TVS DIODE
B43540B2397M
B43540B2397M
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
LDC-35
LDC-35
LED DRIVER CC AC/DC 27-56V 1A
SMAJ45A-Q
SMAJ45A-Q
TVS DIODE 45V 72.7V SMA