P6SMBJ85C
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS SMB 85V 600W BI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
P6SMBJ85C PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):85V
Voltage - Breakdown (Min):94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:151V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)