MXRT100KP180CA
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 180V 354V CASE 5A
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MXRT100KP180CA PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):180V
Voltage - Breakdown (Min):200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:354V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:100000W (100kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AR, Axial
Supplier Device Package:Case 5A (DO-204AR)