5KP12A-HRA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 19.9V P600
DataSheet
5KP12A-HRA PDF
Type Description
Series:5KP-HRA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):256.3A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TA)