SM5S30A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 30V 48.4V DO218AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SM5S30A-TP PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):30V
Voltage - Breakdown (Min):33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):74A
Power - Peak Pulse:3600W (3.6kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)