15KPE170A
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 170V 272.7VC 15KW AXL
DataSheet
15KPE170A PDF
Type Description
Series:15KPE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):170V
Voltage - Breakdown (Min):189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:272.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):55.4A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)