MPLAD6.5KP13CAE3
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 13V 21.5V PLAD
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MPLAD6.5KP13CAE3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13V
Voltage - Breakdown (Min):14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):302A
Power - Peak Pulse:6500W (6.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)