
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 15KPA |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 24V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 26.81V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 40.7V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 371A |
| Power - Peak Pulse: | 15000W (15kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | P600, Axial |
| Supplier Device Package: | P600 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 800 |
Current price of 15KPA24A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 12.8V 21.2V DO204AL
TVS DIODE 45V 72.7V DO214AC
TVS DIODE 300V 486V DO214AC
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD
TVS DIODE 24V 40.7V P600
CONN RCPT MALE 4POS CRIMP
RES 0.1 OHM 1% 2W 2010