
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AK10-Y |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 270V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 283V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 401V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 10000A (10kA) (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse: | - |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of AK10-270C-Y is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 40V 64.5V DO214AA
TVS DIODE 6.5V 11.2V DO214AB
TVS SMAF 13V 600W UNI
TVS DIODE AXIAL 10KA 270V BI
MEMS OSC XO 166.66666MHZ LVCMOS
MEMS OSC XO 166.6666MHZ LVCMOS
DC DC CONVERTER 3.3V 7.9W