
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1.5KE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 12.8V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 14.3V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 21.2V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 71.7A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-201 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of 1.5KE15CA-B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 10V 14.5V 1.5KE
TVS DIODE 6.5V 11.2VC 1500W SMC
TVS DIODE 26V 42.1V SMF
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD
TVS DIODE 12.8V 21.2V DO201
TVS DIODE 5V 9.2V 0402/2DFN
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V