
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-19500 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 400V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 444V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 787V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | - |
| Power - Peak Pulse: | 100000W (100kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AR, Axial |
| Supplier Device Package: | Case 5A (DO-204AR) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of MRT100KP400AE3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 11V 18.2V DO214AA
TVS DIODES SMA 600W TR
TVS DIODE 58.1VWM 92VC SMC
TVS DIODE 90V 146V DO215AB
TVS DIODE 400V 787V CASE 5A
DIODE ZENER
CONN HEADER VERT 16POS 3MM