SZ1SMA78AT3G
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 78V 126VC SMA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SZ1SMA78AT3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SZ1SMA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):78V
Voltage - Breakdown (Min):86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.2A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:178pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)