SM15T12CA
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 10.2V 21.7V SMC
DataSheet
SM15T12CA PDF
Type Description
Series:SM15T, TRANSIL™
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):10.2V
Voltage - Breakdown (Min):11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):461A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)