P4SMAJ13C
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS SMA 13V 400W BI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
P4SMAJ13C PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13V
Voltage - Breakdown (Min):14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:23.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):16.8A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)