ATV06B140JB-HF
Description
TVS DIODE 14V 23.2V DO214AA
DataSheet
ATV06B140JB-HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):14V
Voltage - Breakdown (Min):15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):25.86A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)