SLVE2.8.TCT
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 2.8V 15V SOT143-4
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SLVE2.8.TCT PDF
Type Description
Series:SLV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):2.8V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):24A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:300W
Power Line Protection:No
Applications:Ethernet
Capacitance @ Frequency:100pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)