PTVS14VP1UTP,115
Description
NOW NEXPERIA PTVS14VP1UTP - TRAN
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
PTVS14VP1UTP,115 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):14V
Voltage - Breakdown (Min):15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):25.9A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 185°C (TA)