ESDA12-1K
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 10V 28V SOD523
DataSheet
ESDA12-1K PDF
Type Description
Series:ESDA, TRANSIL™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):10V
Voltage - Breakdown (Min):12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:28V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):16A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:450W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:150pF @ 1MHz
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)