SMC5K40A-M3/H
Description
TVS DIODE 40V 64.5V DO214AB
DataSheet
SMC5K40A-M3/H PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):77.5A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)