SMCG36A-E3/9AT
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 36V 58.1V DO215AB
DataSheet
SMCG36A-E3/9AT PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
Voltage - Breakdown (Min):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):25.8A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)