SM15T18CAY
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15.3V 32.5V SMC
DataSheet
SM15T18CAY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SM15TY, TRANSIL™
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15.3V
Voltage - Breakdown (Min):17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:32.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):308A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)